E-zwolnienia – co zmieniło się od 1 grudnia 2018?

E-zwolnienia – co zmieniło się od 1 grudnia 2018?

pon. 03 gru 2018

e-ZLA

O elektronicznych zwolnieniach wiele mówiono w poprzednich latach, kiedy to z dniem 01.01.2016 r. nadano lekarzom uprawnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w formie e-ZLA. Do 2016 roku każde zwolnienie miało wyłącznie papierową formę, a lekarz wypisując dokument sporządzał jednocześnie jego trzy kopie. Jedna z nich trafiała do rąk pracownika, jedna do ZUS, a jedna pozostawała w gabinecie lekarskim.

Od 2016 roku nieraz mówiono o zbliżającym się terminie wejścia w życie wyłącznie formy e-ZLA. Ostatecznie miało to miejsce 1 grudnia 2018 i z tym dniem elektroniczne zwolnienie lekarskie stało się jedyną akceptowalną formą. Celem tej zmiany jest usprawnienie pracy lekarzy i umożliwienie pracodawcom szybkiego dostępu do informacji o absencjach chorobowych pracowników.

Obieg dokumentów

Dzięki e-ZLA pracownicy nie mają już obowiązku dostarczenia dokumentu do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia. Tym samym nie muszą się obawiać, że w wyniku dostarczenia zwolnienia po terminie stracą 25% należnego świadczenia pieniężnego za czas nieobecności w pracy. Wystawiony dokument e-ZLA w momencie podpisania przez lekarza niemalże natychmiast trafia do systemu ZUS.

Dostęp do zwolnień

Każdypracodawca, by mieć dostęp do e-zwolnień lekarskich swoich pracowników musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych – PUE. Zakłada się go zawsze dla osoby fizycznej, czyli w imieniu danej spółki pełnomocnikowi, który posiada prywatne konto na stronach ZUS. Upoważnienie do konta składa za pomocą formularza ZUS PEL, który wysyła się do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dzięki temu, pełnomocnik, którym zazwyczaj jest pracownik biura rachunkowego uzyskuje pełen dostęp do danych Płatnika i może kontaktować się z ZUS drogą elektroniczną oraz pobierać do rozliczenia zwolnienia lekarskie.

Drogi Pracodawco, jeśli do dnia dzisiejszego nie posiadasz profilu na PUE, nie zwlekaj. Jak  najszybciej utwórz konto, aby móc na bieżąco monitorować, którzy pracownicy i w jakim okresie będą przebywać poza firmą. Ta wiedza pomoże w zaplanowaniu pracy zespołu i uniknięciu przestoju w bieżących działaniach.

Więcej na www.mazars.pl