Pierwsze interpretacje dotyczące opłaty cukrowej

Pierwsze interpretacje dotyczące opłaty cukrowej

śr. 18 sie 2021

Opłata cukrowa, obowiązująca od 1 stycznia 2021 r., od początku budziła wiele kontrowersji i wątpliwości interpretacyjnych. Podatnicy dopiero na skutek nowelizacji przepisów obowiązującej od 15 kwietnia 2021 r. uzyskali potwierdzenie, że z wnioskami o wydanie interpretacji mogą zwracać się bezpośrednio do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie zaś do Ministra Zdrowia.

O interpretacjach indywidualnych w zakresie opłaty cukrowej pisaliśmy już dla Państwa na naszym blogu w kwietniu bieżącego roku.

Z prawa tego podatnicy bardzo chętnie skorzystali, w ostatnim czasie zostało bowiem wydanych wiele interpretacji indywidualnych dot. opłaty cukrowej. Część z nich potwierdziła korzystną wykładnię przepisów, pojawiły się jednak również interpretacje niekorzystne dla podatników.

Sprzedaż przez Internet…

Zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym opłacie cukrowej podlega wprowadzenie na rynek krajowy napojów z dodatkiem cukrów/substancji słodzących. Poprzez wprowadzenie na rynek krajowy napojów należy rozumieć sprzedaż napojów przez podmioty obowiązane do zapłaty opłaty cukrowej do pierwszego punktu, w którym prowadzona jest sprzedaż detaliczna oraz sprzedaż detaliczna napojów przez m.in. producenta, zamawiającego, podmiot nabywający napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju. W konsekwencji oplata cukrowa związana jest ze sprzedażą detaliczną.

Cały artykuł przeczytasz na stronie Rzeczpospolitej.