Koronawirus: pakiet osłonowy dla firm

Koronawirus: pakiet osłonowy dla firm

wt. 17 mar 2020

W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 w Polsce i wdrożonymi przez rząd działaniami prewencyjnymi, które niekorzystnie odbiją się na kondycji finansowej firm, Ministerstwo Rozwoju złożyło kilka istotnych deklaracji, które wkrótce zostaną wdrożone jako nowy pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw. Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone specustawą, która ma pomóc poprawić sytuację gospodarczą w Polsce.

18 marca podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Andrzejem Dudą w skrócie przedstawili założenia specjalnego planu pomocowego dla firm. Ma być to największy co do skali pakiet społeczny w Polsce, którego celem jest ochrona miejsc pracy i przedsiębiorstw. Jego wartość szacuje się na 212 mld zł.

Pakiet osłonowy ma składać się z 5 filarów:

  • bezpieczeństwo pracowników,
  • finansowanie przedsiębiorstw,
  • ochrona zdrowia,
  • wzmocnienie systemu finansowego oraz
  • program inwestycji publicznych.

Filar obrony pracowników ma powstać po to, by pracownik, pracodawca i państwo partycypowali w solidarny sposób w ochronie miejsc pracy. Szef rządu zaznaczył m.in., że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, zostanie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40 %  wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego.

Drugi filar – dla przedsiębiorców – zakłada wprowadzenie gwarancji kredytowych, mikropożyczek, zapewnienie płynności, leasing operacyjny oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym.

Filar wsparcia dla służby zdrowia obejmie 7,5 mld zł dodatkowych środków na wsparcie dla służby zdrowia, zakup materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne i modernizację całej bazy szpitalnej.

Czwarty element tarczy antykryzysowej, filar zapewnienia bezpieczeństwa naszych środków, ma zabezpieczyć funkcjonowanie depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat – całego sytemu finansowego.

Ostatni element pakietu – filar inwestycji publicznych – obejmuje utworzenie funduszu w wysokości co najmniej 30 mld zł, niezależnych od UE środków, które zostaną przeznaczone na budowę dróg, cyfryzację i modernizację szkół oraz ochronę środowiska.

Lista wprowadzanych zmian nie jest zamknięta. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta, projekt ustawy dotyczący wymienionych regulacji ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.