Benefity w miejscu pracy okiem pracodawcy i pracownika

Benefity w miejscu pracy okiem pracodawcy i pracownika

niedz. 06 sty 2019

W dzisiejszych czasach każda firma chce być smart i oprócz wynagrodzeń oferuje szereg benefitów. W dobie rynku pracownika stały się one standardem i przybierają różne formy. Jak temat pozapłacowych dodatków postrzegają pracodawcy, a jak pracownicy?

Patrząc na oferty pracy trudno znaleźć choć jedną, w której nie został zaproponowany żaden benefit pracowniczy. Pracodawcy chcąc przyciągnąć uwagę kandydatów oraz zadbać o swój zespół, oprócz wynagrodzenia oferują bogate pakiety świadczeń dodatkowych. W dzisiejszych czasach stanowią one jedną z najważniejszych składowych oferty, a ich popularność rośnie z roku na rok.

Work life balance i docenianie pracownika

Benefity pracownicze idealnie wpisują się w koncepcję work life balance, która stawia za cel odnalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pracodawcy idący z duchem czasu, starają się oferować zatrudnionym jak najwięcej, aby mogli oni tę równowagę w sobie odnaleźć. Warto tu wyróżnić benefity, które poprawiają atrakcyjność życia, do których zaliczamy bilety do teatru, kina, karty multisport oraz dofinansowania do udziału w wydarzeniach kulturalnych – mówi Monika Nowecka, Wiceprezes Zarządu, Partner Zarządzająca Działem Usług Księgowych i Kadrowo-Płacowych Mazars.

Bardzo elastycznym i dobrze ocenianym benefitem jest tzw. kafeteria, w której to pracodawca co miesiąc zasila konto pracownika ustaloną liczbą punktów. Każdy zatrudniony, mając dostęp do sieci, może przeznaczać te punkty różne cele, wedle własnego uznania. Pracownicy przeznaczają otrzymane punkty na sport, kulturę, rekreację zakupy w księgarni internetowej czy drogerii. Jest to bardzo elastyczna formuła, która zdała egzamin w naszej firmie. Jej największym atutem jest spersonalizowana oferta dla każdego, która uwzględnia indywidualne preferencje i potrzeby – ocenia Joanna Dziedzic, Senior Manager w Dziale Usług Księgowych Mazars.

Benefity a rekrutacja

W procesie rekrutacji kandydaci poza wynagrodzeniem oczekują różnego rodzaju dodatków. Jest to nie lada wyzwanie dla działów HR. Dziś nie wystarczy już dobrej jakości telefon z nielimitowanym pakietem usług – to standard. Wśród materialnych benefitów nadal bardzo ceniony przez pracowników jest samochód służbowy, który wykorzystywany dla celów prywatnych przynosi nie tylko korzyści praktyczne i ekonomiczne, ale także stanowi atrybut sukcesu zawodowego i społecznego – komentuje Aldona Wawrzyszuk, Kierownik Projektu w Dziale Usług Księgowych Mazars.

Pracownicy oczekują indywidualnego podejścia i oferty szytej na miarę ich potrzeb. Co ciekawe, potrzeby te są inne w zależności od wieku, płci i doświadczenia zawodowego. Osoby posiadające dzieci zdecydowanie bardziej cenią sobie pracodawców oferujących elastyczne godziny pracy, pracę zdalną, możliwość poszerzenia pakietów o członków rodziny oraz niewymuszanie obowiązkowego uczestnictwa w cotygodniowych imprezach integracyjnych, które „kradną” cenny rodzinny czas. Jednak najbardziej uniwersalnym i nieprzemijającym benefitem, który może zaoferować pracodawca, jest szeroki pakiet szkoleń, kursów, certyfikacji, w pełni lub w części przez niego finansowanych. Te bowiem przekładają się na poczucie wartości pracownika, jego satysfakcję i poczucie ciągłego rozwoju zawodowego – ocenia – dodaje Aldona Wawrzyszuk.

Z punktu widzenia pracowników z rocznika 8x, szczególnie istotna jest zarówno możliwość elastycznych godzin pracy, jak i pracy zdalnej oraz ubezpieczenie na życie. Dla mnie są to priorytetowe świadczenia, które wyróżniają daną firmę na tle innych. Niebagatelne znaczenie, szczególnie w przypadku dużych miast, ma dobrze skomunikowana lokalizacja siedziby – mówi Michał Kierasiński, Project Manager w Dziale Usług Księgowych Mazars.

Ocena pracownika

Nie jest tajemnicą, że benefity dodatkowo motywują każdego pracownika. W dzisiejszych czasach, gdzie panuje rynek pracownika, nierzadko ilość i rodzaj oferowanych dodatków są czynnikami wpływającymi na decyzję o zmianie pracy. Często słyszy się o skrajnych oczekiwaniach pracowników, na szczęście jednak większość z nich docenia każdą inicjatywę pracodawcy. Do najpopularniejszych z nich wciąż należą karty multisport i pakiety medyczne, program kafeteryjny, bony żywieniowe, owoce, chillout room, czy polisy ubezpieczeniowe – mówi Karolina Wieczorek, Team Leader w Dziale Usług Kadrowo-Płacowych.

Dodatkowa opieka medyczna to już element w zasadzie traktowany przez pracowników jako standard. Jednak i na tym polu, co warto zaznaczyć, istnieją dodatkowe możliwości uatrakcyjnienia swojego wizerunku przez pracodawcę. Wszystko zależy od tego, co oferowany pakiet medyczny mieści w swoim zakresie. Warto, by pracodawca od czasu do czasu wykazywał inicjatywę i poddawał rewizji ofertę rynkową, dbając w ten sposób o to, by pracownicy mieli najlepsze rozwiązania wykraczające ponad rynkowy standard. Z mojego punktu widzenia już same starania pracodawcy mają znaczenie i zakładam, że zostałyby pozytywnie odebrane również przez całą załogę – dodaje Michał Kierasiński, Project Manager w Dziale Usług Księgowych Mazars.

Atmosfera ponad wszystko

Dla większości pracowników atmosfera jest głównym filarem zadowolenia z miejsca pracy. Kiedy w biurze panuje nieprzyjemny nastrój, powoduje to stres, niezadowolenie i zmniejszenie efektywności wykonywanych zadań.  Benefity nigdy nie będą miłym dodatkiem, jeśli w pracy nie panuje przyjazna atmosfera. To właśnie od niej  zależy decyzja, czy dana osoba zostanie w firmie na dłużej, czy będzie szukała nowego miejscaWedług mnie zaraz po wynagrodzeniu i przyjaznej atmosferze następne miejsce zajmują benefity – mówi Karolina Wieczorek, Team Leader w Dziale Usług Kadrowo-Płacowych.

My, pracodawcy możemy sięgać po coraz bardziej wyszukane rozwiązania, ale nawet najbogatszy program benefitów nie spełni swojego zadania, jeśli nie dopasujemy go do oczekiwań naszych pracowników. Najpierw stwórzmy pracownikom atmosferę, tak aby chcieli z nami pracować, a następnie dajmy im prawo wyboru dodatków – dodaje Monika Nowecka, Wiceprezes Zarządu, Partner Zarządzająca Działem Usług Księgowych i Kadrowo-Płacowych Mazars.

Zadowolenie wśród zatrudnionych, zmniejszenie rotacji, wzrost efektywności pracy, a przede wszystkim satysfakcja pracownika jest wynikiem wielu składowych. Wynagrodzenie, benefity i atmosfera są tymi najważniejszymi. Dlatego pracodawcy powinni traktować swoich pracowników z należytą dbałością.

Jeśli chodzi o system benefitów, na pewno w dzisiejszych czasach należy zatroszczyć się o to, aby firma posiadała je w swojej ofercie oraz obserwować trendy, a przede wszystkim potrzeby zespołu. Ważne też, aby każdy pracownik, zwłaszcza w momencie rekrutacji, miał na uwadze, że stanowią one część wynagrodzenia. Dlatego przed wybraniem danej oferty dobrze jest poddać ją odpowiedniej kalkulacji.

 

Artykuł został opublikowany na portalu proseedmag.pl

Więcej na www.mazars.pl