Dni wolne od pracy w 2020 roku

Dni wolne od pracy w 2020 roku

wt. 14 sty 2020

Rok 2020 nie jest tak hojny, jak poprzedni. Przypada nam bowiem o 3 dni świąteczne mniej niż w 2019 roku. Kiedy dokładnie możemy liczyć na dzień wolny i jak to się przekłada na wymiar czasu pracy?

DNI WOLNE

Przede wszystkim należy rozważyć to, kiedy dane święta wypadają. Z kalendarza na 2020 rok wynika, że wolne przysługuje nam w następujące dni:

  • Nowy Rok (1 stycznia) – środa
  • Święto Trzech Króli (6 stycznia) – poniedziałek
  • Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) – niedziela
  • Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) – poniedziałek
  • Święto Pracy (1 maja) – piątek
  • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – niedziela
  • Boże Ciało (11 czerwca) – czwartek
  • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – sobota
  • Wszystkich Świętych (1 listopada) – niedziela
  • Święto Niepodległości (11 listopada) – środa
  • Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – piątek i sobota

Są to dni ustawowo wolne od pracy. W 2020 roku spośród 13 świątecznych dni wolnych od pracy 2 dni przypadają w sobotę, a 4 dni w niedzielę. Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje także 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od stażu pracy. Pracownikom z doświadczeniem powyżej 10 lat pracy przysługuje wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego.

PRZEPISY PRAWA

Na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu pracy za każde święto przypadające w sobotę, pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11)  potwierdza: „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.

Z powyższych informacji wynika, że w 2020 roku pracodawca musi udzielić pracownikowi dodatkowych 2 dni wolnych. Następujących w innym terminie za święta przypadające w soboty:

  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  • drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia)

OBNIŻENIE WYMIARU CZASU PRACY 

Co więcej, Kodeks pracy wskazuje, że maksymalny czas pracy to 8 godzin dziennie w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Daje to 40-godzinny tydzień pracy w maksymalnie 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Każde święto, wypadające w dzień inny niż niedziela, obniża sumę wymiaru czasu pracy o 8 godzin.

Zasadniczo, dla pracowników z ustalonym miesięcznym wynagrodzeniem, udzielenie dnia wolnego w innym terminie, w ramach przypadającego w sobotę święta, nie ma wpływu na wymiar czasu pracy. Ma jednak znaczenie przy wyliczaniu wynagrodzenia pracowników, którzy rozpoczęli pracę w trakcie miesiąca, albo są wynagradzani według stawki godzinowej.

Niezależnie jednak od miejsca pracy, w 2020 roku wypada 253 dni pracujących a 113 to liczba dni wolnych od pracy (przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt). Pamiętajmy, że odpoczynek jest ważny i przy odrobinie planowania, biorąc jeden dzień urlopu wypoczynkowego, możemy sprawić sobie 3-dniowy lub nawet 4-dniowy weekend. Taka sytuacja ma miejsce np. w okolicy Bożego Ciała. Korzystajmy, ponieważ po minionym już Święcie Trzech Króli najbliższe ustawowe dni wolne obowiązują dopiero w Wielkanoc.

Artykuł autorstwa Edyty Kulej.

Więcej na www.mazars.pl